15. jún 2017 – Deň husieho brka

Home / Comenia Script / 15. jún 2017 – Deň husieho brka

CZŠ Narnia Bratislava organizuje vo štvrtok 15.6. od 10:00 veselú hodinku aktivít spojenú s písaním “Deň husieho brka”. Bude sa písať rôznymi nástrojmi, na rôzne podklady a rôznym písmom. Pridajte sa aj Vy!

logo_sloboda_v_pisani

Pozývame všetkých rodičov a učiteľov zo všetkých škôl, ktorí si nechcú nechať vziať slobodu v písaní.

Vážime si slobodu každého a máme úctu k tým, ktorí preferujú spojité písané písmo, ktorým sa u nás po desaťročia deti učili písať. Nechceme, aby im niekto prikazoval meniť typ písma. Rovnako si však neželáme, aby niekto zakazoval iné tvary písma, ktoré budú žiaci v škole písať.

Akciou „Deň husieho brka“ chceme poukázať na fakt, že spojité písmo sa u nás používalo aj preto, že lepšie vyhovuje pri písaní perom, ktorého hrot sa namáčal v kalamári do atramentu. Pri nespojitom písaní totiž hrozil vznik nevkusných machúľ. V roku 1943 však maďarský vynálezca žijúci v Argentíne, László Biró, vynašiel guľôčkové pero, ktoré sa v priebehu ďalších desaťročí rozšírilo do celého sveta, aj na Slovensko. Tento vynález umožnil ľuďom rovnako efektívne používať v rukopisoch písmo spojité i nespojité. Preto sa symbolom za slobodu v písaní stalo staré husie brko.

Ak si myslíte, že sloboda voľba písma je dobrá vec a že ministerstvo školstva nemá zavádzať regulácie len na základe domnienok úradníkov, pripojte sa k nám. Vyplňte prihlasovací formulár a stiahnite si program a materiály, s ktorými môžete počas Dňa husieho brka pracovať.

Dôležité je, aby ste na konanie akcie upozornili aj lokálne médiá, aby ste z akcie zhotovili fotografie, prípadne videozáznamy a poslali ich na indicia@indicia.sk. Veľmi milé by bolo, keby ste zozbierali hlasy najmä rodičov a starých rodičov, ktoré podporujú slobodu v písaní, a zaznamenali ich obrazom, zvukom či písmom. Aj takéto podporné hlasy sú veľmi dôležité.

iac informácií o podujatí:

CZŠ Narnia, Beňadická 38, Bratislava
Roman Baranovič, riaditeľ, roman.baranovic@narnia.sk
Andrea Cinegová, učiteľka, garantka Comenia Script pre SR, andrea.cinegova@narniaba.sk
Telefonický kontakt na školu: +421 2 63 83 08 64

petícia

Ak chcete viac informácií o Petícii za slobodu v písaní, kontaktujte zástupcu petičného výboru – Mgr. Martin Kríž, martin.kriz.1904@gmail.com